WINNERS!! CONGRATULATIONS TO YOU ALL!!

We proudly announce the list of winners of the different challenges accomplished during the “V Languages & Science Fair”:

  • CHALLENGE: BALANCING CHEMICAL EQUATIONS

Javier Ruano (2º ESO C)

  • CHALLENGE: SOLUTIONS

Ex aequo: Javier Ruano (2º ESO C) & Irene López (1º ESO C)

  • CHALLENGE: WOOD EXPLOITATION

Aroa Arencibia Hernández (1º ESO B)

  • CHALLENGE: A DAY AT THE MARKET

Podium:

1st place: Javier Ruano, with 2870 points (2º ESO C)

2nd place: Irene López, with 2850 points (1º ESO C)

3rd place: Azul Irazu, with 2790 points (1º ESO C)

  • CHALLENGE: PIC PAC

Azul Irazu (1º ESO C)

  • CHALLENGE: WATER IS AMAZING

Irene López (1º ESO C)

  • CHALLENGE: EXOPLANETS EXPLORERS

Ex aequo: Dailo Betancor (1º ESO A) & Verónica Aguiar (1º ESO A)

  • CHALLENGE: WHO EATS WHO

Irene López (1º ESO C)

  • CHALLENGE: SING IT!

Ex aequo: Irene López (1º ESO C) & Álvaro Medina (3º ESO B)

  • SHOW: OUR BEST SCIENTISTS

Ex aequo: Alba Rodríguez (2º ESO C) & María Morales (2º ESO C)

  • IRREGULAR VERBS GAME

Antonio Sánchez, with 95 points (4º ESO A)

  • KAHOOT: IDIOMS

Adriana, with 12303 points (4º ESO C)

  • KAHOOT: THE WORLD OF MOVIES

Gabriel, with 49056 points (3º ESO B)

  • KAHOOT COMPETITION

Podium:

1st place: Javier Ruano, with 54161 points (2º ESO C)

2nd place: Antonio Sánchez, with  43274 points (4º ESO A)

3rd place: Azul Irazu, with 42441 points (1º ESO C)

  • POSTER CONTEST

Alejandra Suárez (3º ESO C)

Accesit: Darío Rubio (2º ESO B)

 

We would like to thank the following students for the collaboration and the preparation of the materials (podcasts, videos, pictures, tutorials, etc.) required to launch this Fair:
  • Verónica Aguiar (1º ESO A)
  • Dailo Betancor (1º ESO A)
  • Carolina Fleitas (1º ESO A)
  • Lucas Molinari (1º ESO A)
  • Sheyla Pereira (1º ESO A)
  • Gisella Suárez (1º ESO A)
  • Aroa Arencibia (1º ESO B)
  • Daniel Hernández (1º ESO C)
  • Azul Irazu (1º ESO C)
  • Irene López (1º ESO C)
  • Cristina Peinados (1º ESO C)
  • Aday Sánchez (2º ESO A)
  • Alexia Torres (2º ESO A)
  • Alfredo Carretero (2º ESO A)
  • Asier Guerra (2º ESO A)
  • Miguel López (2º ESO A)
  • Víctor Díaz (2º ESO A)
  • Yaritza Segura (2º ESO A)
  • Yessenia Caicedo (2º ESO B)
  • Szymon Ciarkowski (2º ESO B)
  • Saúl Cabrera (2º ESO B)
  • Naomi Sarduy (2º ESO B)
  • Nauzet Sánchez (2º ESO B)
  • Águeda Cabrera (2º ESO B)
  • Anabel Vera (2º ESO B)
  • Dayron Ramírez (2º ESO C)
  • Javier Ruano (2º ESO C)
  • María Martínez (2º ESO C)
  • Cristina Romero (2º ESO C)
  • María Morales (2º ESO C)
  • Alba Rodríguez (2º ESO C)
  • Carla Gómez (3º ESO A)
  • Teseida Perdomo (3º ESO A)
  • Patricia Santana (4º ESO A )
  • Antonio Sánchez (4º ESO A)
  • Idubaren Macías (4ºESO B)
  • Borja Padrón (4º ESO D)
  • Enzo Mekong (4º ESO B)
  • Alba Sarmiento (4º ESO A)
  • Vaithiare Ramírez (4º ESO C)
  • Ania Alonso (4º ESO D)
  • Sara Frías (4º ESO D)
  • Arianna Santana (4º ESO D)
  • Ana Rodríguez (1º Bach A)
  • Erika Cosgaya (1º Bach A)
  • Inés Blanco (1º Bach B)
  • Kevin Quesada (1º Bach B)
  • Saulo Herrera (1º Bach B)
  • Paula Santana (1º Bach C)
The Award Ceremony will be held in September, hopefully. Thanks a lot for your effort and interest!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *